Thursday

İsrail ve Ermenistan ile vuslat başka bahara

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde yürüttükleri temaslarda, Orta Doğu bölgesine ilişkin diyaloglarında, "Türkiye, Mavi Marmara Gemisi'ndeki ölümlerle ilgili İsrail'e yönelik BM kararını bekliyor" anımsatması yaptılar. Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile dün yaptığı görüşmede, "Mavi Marmara Gemisi konusunda uluslararası hukukun gereğinin yerine getirilmesini bekliyoruz" dedi.

Türk heyeti, BM çerçevesinde "aktif diplomasi" misyonu doğrultusunda Afrika kıtasından Latin Amerika coğrafyasındaki farklı ülkelerle görüşmelerde bulundu. Türk heyeti, bütün temaslarında Orta Doğu Barış Süreci ve Türkiye - İsrail ilişkileri gündeme geldiğinde BM bünyesindeki "İnsani Yardım Konvoyu Hakkında Uluslararası Soruşturma Paneli"nden sonuç beklendiğini vurguladı.

Gül, beraberinde Davutoğlu ile birlikte görüştüğü BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a da Türkiye'nin 1 Eylül'de Panel'e Mavi Marmara Gemisi'nde yaşananlarla ilgili raporunu sunduğunu ve İsrail'in raporunu beklediklerini kaydetti. Gül, "Mavi Marmara Gemisi konusunda uluslararası hukukun gereğinin yerine getirilmesini bekliyoruz" diye konuştu.
Türkiye ile İsrail arasındaki gerilimine temas etmekten kaçınan Moon ise, genel yorumda bulunarak, "Türkiye'nin diplomatik profilinin yükselmesinden memnuniyet duyduğunu" söyledi.

İsrail ile yakınlaşma olmadı

Hatırlanacağı üzere, Büyükelçi Mithat Rende, 1 Eylül'de BM'deki panel üyelerine Türkiye'nin raporunu ayrıntılı bir şekilde sunmuştu. Bu rapor sonrasında sıra İsrail'in raporunu sunmasına geldi. Ancak İsrail'in rapor sunma konusunda yavaş davranacağı ve konuyu yeni yıla sarkıtması bekleniyor.

Bugünlerde ise, Gül ve Davutoğlu'nun BM kapsamındaki New York'taki görüşmelerinde İsrail ile temas olup olmayacağı dikkatle izleniyor. Ancak haftabaşında Gül'ün İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ile görüşeceği iddiası ise Türk tarafınca hemen yalanlanmıştı. Bu iddia asılsız çıkarken, İsrail ile herhangi bir diyalog BM koridorlarında vuku bulmadı.

Ermenistan ile de henüz temas olmadı

Türkiye'nin, İsrail ile olan gerginliği son aylarda Ermenistan ile protokol sürecinde tıkanma yaşanmasını da gölgelemiş görünüyor. Ancak Türkiye'nin, "dost ülke" İsrail ile neredeyse savaşın eşiğine geldiği günler yanında komşusu Ermenistan ile olan gerilimi de devam ediyor. Bu çerçevede, BM toplantısı kapsamında Türkiye ile Ermenistan arasında temas konusu da gözlendi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, New York'a gelmemesi nedeniyle Cumkurbaşkanı Gül düzeyinde herhangi bir görüşme planlanamadı.

Nalbandyan, Azeri şikayetiyle başladı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ise, BM toplantılarına bugün itibariyle katıldı. Nalbandyan, bugün sabah BM'de "Millemyum Kalkınma Hedefleri" toplantısında yaptığı konuşmada ise, Azerbaycan'ı Yukarı Karabağ konusunda şikayet ederk BM temaslarına başladı. Nalbandyan, "Azerbaycan'ın savaş söylemleriyle Kafkaslar'daki bölge güvenliğini ve kalkınma koşullarını tehdit ettiğini" iddia etti. Nalbandyan konuşmasında Türkiye'ye yönelik herhangi bir ifade ise kullanmadı. Türk Dişişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nun New York programında henüz Ermeni tarafı planlanmış bir görüşme gözükmüyor. Davutoğlu ile Nalbandyan'ın, "bir ihtimal" BM toplantılarında "ayak üstü" temasta bulunabileceği konuşuluyor.

New York'taki son manzaraya baktığımızda ise, BM çerçevesinde Türkiye'nin en gerilimli olduğu iki ülke olan İsrail ve Ermenistan ile doğrudan teması olmadı. Ancak BM çerçevesinde, ABD'nin yürüttüğü "arabuluculuk" temasları olup olmadığı ise henüz kulislere yansımadı.

No comments:

Post a Comment